ویزای کانادا

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی سند رسمی است که به پاسپورت ضمیمه می‌شود و نشان می‌دهد که شما به عنوان یک توریست شرایط لازم برای ورود به این کشور را دارید. در ویزای توریستی کانادا، مشخصات نوع ویزا، تاریخ ورود به کانادا و تاریخ انقضا درج می‌شود. حداکثر زمانی که می‌توانید با این ویزا در خاک کانادا اقامت داشته باشید، 180 روز است. متقاضیان ویزای توریستی می‌توانند برای اعضای خانواده خود نیز اقدام کنند. اخذ این ویزا محدودیت سنی ندارد ولی افراد زیر 18 سال باید  یک قیم قانونی در این کشور داشته باشند. توجه داشته باشید که ویزای توریستی کانادا به منظور بازدید از کانادا صادر می‌شود و نمی‌توانید با این مدرک در کانادا کار کنید،

ویزای توریستی کانادا برای اهداف زیر صادر می‌شود:

 • بازدید از خانواده، خویشاوندان و دوستان 
 • انجام فعالیت‌های تجاری کوتاه 
 • ورود به فرودگاه کانادا به منظور سفر به یک کشور دیگر
 • امور درمانی 
 • گردش 
 • حضور در نمایشگاه‌ها

  مدارک مورد نیازویزای توریست کانادا 

مشخصات کلی

توضیحات

حداقل شرایط اخذ ویزا

گردش حساب، تمکن مالی، وابستگی به کشور خود، عدم سابقه کیفری

تمکن مالی

بسته به تعداد افراد همراه متقاضی و هدف سفر

نحوه اقدام برای درخواست ویزا

می‌تواند کاغذی یا آنلاین باشد.

نحوه تعیین وقت سفارت

آنلاین یا  دفاتر وک

مدت زمان تعیین وقت سفارت

 3   تا 5 روز کاری

وقت سفارت فوری

دارد

مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی کانادا

 

برای اخذ این ویزا فاکتورهای مهمی وجود دارد که در صورت فقدان آن‌، درخواست ویزا ریجکت خواهد شد. مهم‌ترین شرایط اخذ ویزای توریستی کانادا به این شرح است:

 

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • عدم محکومیت جنایی یا مهاجرتی 
 • متقاعد کردن آفیسر درباره اینکه وابستگی‌هایی به کشور خود دارید (وابستگی می‌تواند شغل، خانه، دارایی مالی یا خانواده باشد).
 • متقاعد کردن آفیسر مبنی بر اینکه پس از پایان سفر کانادا را ترک خواهید کرد
 • داشتن تمکن مالی کافی برای زمان اقامت در کانادا (مقدار تمکن مالی به مدت زمان اقامت و نحوه اقامت بستگی ‌دارد)
 • نداشتن هدف کار در کانادا

انواع ویزای توریستی کانادا

این ویزا در سه نوع سینگل، مالتیپل و سوپر ویزای کانادا صادر می‌شود که از نظر مدت زمان اعتبار و تعداد دفعات ورود متفاوت هستند. ویزای توریستی سینگل و مالتیپل برای همه افرادی که شرایط آن را داشته باشند، صادر می‌شود اما سوپر ویزا مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌های مهاجرینی است که شهروندی کانادا و یا اقامت دائم آن را اخذ کرده‌اند. در ادامه مقاله درباره هر کدام از این ویزاها و شرایط اخذ آنها توضیحات لازم را ارائه خواهیم داد

نوع ویزای توریستی

مدت زمان اعتبار ویزا

شرایط ویزا

سینگل (Single)

نهایتا 6 ماه

با ویزای سینگل فقط یکبار می‌توانید وارد کانادا شوید و برای ورود مجدد باید دوباره ویزا بگیرید.

مالتیپل(Multiple)

5 سال

در طول اعتبار این ویزا می‌توانید چند بار وارد کانادا شوید و هر بار 6 ماه اقامت داشته باشید.

سوپر ویزا (Super Visa) یا ویزای والدین

برای ایرانیان 5 سال

این ویزا مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌ افرادی است که سن آن‌ها بالاتر از 18 می‌باشد و شهروندی یا اقامت دائم کانادا را دارند. 

 

تفاوت ویزای توریستی single و multiple entry

مهم‌ترین تفاوت ویزای single و multiple entry در این است که با ویزای توریستی سینگل فقط یکبار می‌توانید وارد کانادا شوید و برای ورود مجدد باید دوباره ویزا بگیرید. با این ویزا در نهایت 6 ماه می‌توانید در خاک کانادا بمانید.  ویزای سینگل می‌تواند برای مدت زمان کوتاه مانند 15 یا 30 روز (حتی خیلی کمتر) صادر شود تا متقاضی در کنفرانس و … شرکت کرده و به کشور مبدا بازگردد. اما ویزای مالتیپل به شما اجازه می‌دهد چندین بار وارد کانادا شوید و هر بار 6 ماه در اقامت داشته باشید. 

 

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا 

 

مدت زمان اعتبار ویزای توریستی کانادا بسته به نوع ویزا متفاوت است و توسط آفیسر مرزی مشخص می‌شود. اعتبار ویزای توریستی همچنین به مدت زمان پاسپورت شما نیز بستگی دارد. 
معمولا ویزای توریستی سینگل نهایتا 6 ماه اعتبار دارد و همانطور که قبلا اشاره کردیم، با داشتن این ویزا تنها یکبار می‌توانید وارد کانادا شوید.  
ویزای مالتیپل تا 10 سال اعتبار دارد اما از آنجائیکه اعتبار پاسپورت ایرانی 5 سال است، اعتبار ویزای مالتیپل هم برای ایرانیان 5 سال می‌باشد. در مدت این 5 سال می‌توانید هر چند بار که می‌خواهید وارد کانادا شوید و هر بار 6 ماه در آن اقامت داشته باشید.  
اعتبار سوپر ویزای کانادا 10 سال (برای ایرانیان 5 سال) است. در هر ورود به کانادا می‌توانید 5 سال در این کشور اقامت داشته باشید.
توجه داشته باشید که اگر تنها یک روز به پایان اعتبار ویزا توریستی شما مانده باشد نیز می‌توانید وارد خاک کانادا شوید و در صورت اجازه افسر مرزی تا 6 ماه در کانادا بمانید.

سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا نوع سوم ویزای توریستی کانادا است که به نام ویزای والدین نیز شناخته می‌شود. این ویزا مخصوص والدین یا پدربزرگ و مادر بزرگ‌ افرادی است که سن آنها بالاتر از 18 است و شهروندی یا اقامت دائم کانادا را دارند.

برای اخذ این ویزا شخص مقیم در کانادا که فرزند یا نوه متقاضی است، باید برای او دعوتنامه بفرستد. برای والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها روش دیگری نیز جهت اقامت در کانادا وجود دارد و آن اخذ ویزای اسپانسرشیپ کانادا است. بر خلاف سوپر ویزا، ویزای اسپانسرشیپ موقت نیست و دارندگان آن از همان ابتدا اقامت دائم کانادا می‌گیرند. ولی اخذ این ویزا پیچیدگی بیشتری دارد و مدت زمان صدور آن طولانی‌تر است. بنابراین، بهترین فرصت برای والدینی که شرایط شرکت در برنامه اسپانسرشیپ را ندارند، سوپرویزای کانادا است.

شرایط فرد دعوت کننده سوپر ویزای کانادا

فرد دعوت کننده باید این شرایط را داشته باشد:

 • حقوق پایه او در کانادا کمتر از 24000 دلار در سال نباشد.
 • بیمه خدمات درمانی متقاضی را حداقل برای یکسال پرداخت کند.
 • مدارک اقامت و برگه‌های ارزشیابی را ضمیمه پرونده کند.

نکته بسیار مهمی که درباره فرد متقاضی سوپرویزا وجود دارد این است که باید تحت نظر پزشک معتمد سفارت کانادا در کشور مبدا معاینه شود. هدف دولت کانادا از انجام تست پزشکی این است که شخصی که با ویزای توریستی وارد کانادا می‌شود، بیمار نباشد و هزینه‌های درمان او به کشور کانادا تحمیل نشود.

آیا داشتن ویزای توریستی کانادا به معنای اجازه ورود به این کشور است؟

خیر! این نکته را مد نظر داشته باشید که داشتن ویزای توریستی به معنی اجازه ورود قطعی به کانادا نمی‌باشد. هنگام ورود به کانادا، آفیسر مرزی تصمیم می‌گیرد که شما می‌توانید وارد خاک کانادا شوید یا خیر. او ممکن است درباره هدف شما از سفر به کانادا سوالاتی بپرسد و شما باید او را متقاعد کنید که قصد اقامت موقت در این کشور را دارید.

چنانچه پاسخ‌ شما قانع کننده نباشد، برداشت آفیسر این خواهد بود که قصد ترک کانادا را ندارید و در نتیجه اجازه ورود نخواهد داد.

ویزای توریستی کانادا بدون دعوتنامه

اخذ دعوتنامه برای دریافت ویزای توریستی کانادا الزامی نیست مگر اینکه بخواهید سوپر ویزا بگیرید. همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، برای دریافت سوپر ویزا حتما باید از فرزند یا نوه خود که شهروند کاناداست یا اقامت دائم آن را دارد، دعوتنامه دریافت کنید. در سایر موارد می‌توانید بدون دعوتنامه هم برای ویزای توریستی درخواست دهید.

ویزای توریستی کانادا با دعوتنامه

اگر متقاضی سفر با ویزای توریستی، یک فامیل و یا حتی یک آشنا در کانادا داشته باشد که اقامت یا شهروندی این کشور را دارد، می‌تواند از او دعوتنامه بگیرد. باید اشاره کنیم که دریافت دعوتنامه، اخذ ویزای سینگل یا مالتیپل را تضمین نمی‌کند و تنها شانس شما را برای دریافت ویزا افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین دلائلی که موجب می‌شود اخذ ویزای توریستی با دعوتنامه شانس بیشتر داشته باشد این است که افسر ویزا اطمینان دارد متقاضی از لحاظ هزینه سفر تامین خواهد بود. دعوتنامه نباید خیلی کوتاه باشد و آنچنان دقیق باشد که اداره مهاجرت کانادا را مجاب به تایید درخواست کند.

شبکه های اجتماعی
مرکز تماس

021-88400006